2018 NCTE Annual Convention

Houston, TX

The Call for Proposals for the 2018 Convention is now open. Proposals are due January 16, 2018, at 11:59 p.m. EST.

Learn More

Meet the Authors

NCTE Signings

The following authors will be signing immediately following their keynote presentations.

JIMMY SANTIAGO BACA
Friday General Session, 8:00–9:15 a.m.
Exhibit Hall 1

JEWELL PARKER RHODES
Middle Level Section Luncheon, Friday, 12:00-1:45 p.m.
Exhibit Hall 1

ANGIE THOMAS
CEE Luncheon, Friday, 12:00-1:45 p.m.
Room 275

LELAND MELVIN
Friday Evening Celebration, 6:30–8:15 p.m.
Ferrara Theater

JACQUELINE WOODSON
Saturday General Session, 9:00–10:15 a.m.
Exhibit Hall 1

DANIEL JOSE OLDER
Secondary Section Luncheon, Saturday, 12:30-2:15 p.m.
Room 274

GARETH HINDS
Sunday General Session, 9:30–11:00 a.m.
Exhibit Hall 1

Meet the Authors

Author signings will take place in the NCTE Exhibit Hall, located in Exhibit Hall 3 in the America’s Center Convention Complex.

You can jump to review the signings each day by clicking the links below:

FRIDAY

SATURDAY

SUNDAY


Friday, November 17

11:00–11:30 A.M

J. Anderson Coats, R Is for Rebel
Booth 401, Simon & Schuster

Anna-Marie McLemore, Wild Beauty
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Monica Tesler, The Tundra Trials
Booth 401, Simon & Schuster

11:00 A.M.–12:00 P.M.

Jacqueline Briggs Martin, Alice Waters and the Trip to Delicious and Farmer Will Allen and the Growing Table (H)
Booth 420, Readers to Eaters/PGW

Erica S. Perl, Ferocious Fluffity
Booth 301, ABRAMS Books

Jennifer Ward, What Will Grow?
Booth 533, Bloomsbury Children’s Books

11:15 a.m.–12:15 p.m.

Christina Soontornvat, In a Dark Land
Booth 537, Sourcebooks

11:30 A.M.–12:00 P.M.

Katherine Applegate, Wishtree
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Ruth Culham, Dream Wakers
Booth 615, Stenhouse Publishers

Ralph Fletcher, Joy Write: Cultivating High-Impact, Low-Stakes Writing
Booth 926, Heinemann

Linda Hoyt, Conventions and Craft: A Full Year of Literature-Based MicroWorkshops to Build Essential Understandings for Grammar, Sentence Structure, and Word Study
Booth 500, Scholastic Inc.

Tracy Nelson Maurer, Noah Webster’s Fighting Words
Booth 314, Lerner Publishing Group

Kate Messner, Fergus and Zeke
Booth 700, Candlewick Press

Jason Reynolds, Miles Morales: Spider-Man (while supplies last)
Booth 427, Disney Book Group

11:30 A.M.–12:30 P.M.

Jimmy Santiago Baca, A Place to Stand
Booth 418, Grove Atlantic

Lisa Bunker, Felix Yz
Booth 626, Penguin Young Readers

Adam Rex, The Legend of Rock Paper Scissors
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

12:00–12:45 P.M.

Laurel Snyder, The Forever Garden
Booth 626, Random House Children’s Books

12:00–1:00 P.M.

Christine Dawson, The Teacher Writer: Creating Writing Groups for Personal and Professional Growth
Booth 426, National Writing Project

Karen Romano Young, Hundred Percent
Booth 709, Chronicle Books

12:00–2:00 P.M.

Kathryn Otoshi, Beautiful Hands; ZeroOne; Two
Booth 420, KO Kids/PGW

12:30–1:00 P.M.

Kristin Ackerman and Jennifer McDonough, Conferring with Young Writers
Booth 615, Stenhouse Publishers

C. Alexander London, The Wild Ones: Great Escape
Booth 626, Penguin Young Readers

12:30–1:30 P.M.

Nikki Grimes, One Last Word: Wisdom from the Harlem Renaissance Chris Harris Booth 609 Little, Brown Books for Young ReadersI’m Just No Good at Rhyming and Other Nonsense for Mischievous Kids and Immature Grown-Ups
Booth 533, Bloomsbury Children’s Books

Irene Latham, Can I Touch Your Hair? Poems of Race, Mistakes, and FriendshipWhen the Sun Shines on Antarctica: And Other Poems about the Frozen Continent
Booth 314, Lerner Publishing Group

Meg Medina, Mango, Abuela, and MeBurn Baby Burn
Booth 700, Candlewick Press

Charles Waters, Can I Touch Your Hair? Poems of Race, Mistakes, and Friendship
Booth 314, Lerner Publishing Group

Katherine Applegate, The One and Only Ivan
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

Yuyi Morales, Rudas
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Emma Otheguy, Marti’s Song for Freedom
Booth 433, Society of Children’s Book Writers and Illustrators

Dan Santat, After the Fall
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

1:00–2:00 P.M.

Nancie Atwell & Anne Atwell Merkel, The Reading Zone, Second Edition: How to Help Kids Become Skilled, Passionate, Habitual, Critical Readers
Booth 500, Scholastic Inc.

Kheryn Callender, Hurricane Child
Booth 500, Scholastic Inc.

Vicki Berger Erwin, Different Days
Booth 414, Skyhorse/Sky Pony

Dan Gemeinhart, Good Dog
Booth 500, Scholastic Inc.

1:00–1:30 P.M.

Ruth Ayres, Enticing Hard-to-Reach Writers
Booth 615, Stenhouse Publishers

1:30–2:00 P.M.

Dr. Rose Brock, Hope Nation
Booth 626, Penguin Young Readers

Kelly Gallagher, In the Best Interest of Students
Booth 615, Stenhouse Publishers

1:30–2:30 P.M.

Candace Fleming & Eric Rohmann, Bulldozer Helps Out
Booth 401, Simon & Schuster

Jon Klassen & Mac Barnett, The Wolf, the Duck, and the Mouse Triangle
Booth 700, Candlewick Press

Adam Rex, Nothing Rhymes with Orange
Booth 709, Chronicle Books

1:30–3:30 P.M.

Ji Li Jiang, The Red Scarf Girl
Booth 430, Amplify

1:45–2:45 P.M.

Mary Jo Fresch and David Harrison, 7 Keys to Research for Writing Success
Booth 500, Scholastic Inc.

2:00–2:30 P.M.

Laurie Halse Anderson, Ashes
Booth 433, Society of Children’s Book Writers and Illustrators

Jennifer Gennari, My Mixed-Up Blueberry Summer
Booth 119, NCTE Bookseller—Left Bank Books

Brian Kissel, When Writers Drive the Workshop
Booth 615, Stenhouse Publishers

Vicki Meigs-Kahlenberg, The Author’s Apprentice
Booth 615, Stenhouse Publishers

Olugbemisola Rhuday-Perkovich, Two Naomis
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

Karen Rivers, Before We Go Extinct
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Patricia Vitale-Reilly, Supporting Struggling Learners: 50 Instructional Moves for the Classroom Teacher
Booth 926, Heinemann

2:00–2:45 P.M.

Lisa Yee, DC Super Hero Girls
Booth 626, Random House Children’s Books

2:00–3:00 P.M.

Linda Christensen, Reading, Writing, and Rising Up, Second Edition: Teaching about Social Justice and the Power of the Written Word; Teaching for Joy and Justice: Re-Imagining the Language Arts Classroom
Booth 227, Rethinking Schools

Cyndy Etler, The Dead Inside
Booth 537, Sourcebooks

Lynda Mullaly Hunt, Fish in a Tree
Booth 626, Penguin Young Readers

Kelly Jensen, Here We Are: Feminism for the Real World
Booth 736, Workman Publishing Co.

Varian Johnson, The Parker Inheritance
Booth 500, Scholastic Inc.

Jason Reynolds & Brendan Kiely, All American Boys; Ghost (Reynolds); Tradition (Kiely)
Booth 401, Simon & Schuster

Mary Ann Smith & Sherry Seale Swain, Assessing Writing, Teaching Writers: Putting the Analytic Writing Continuum to Work in Your Classroom
Booth 426, National Writing Project

Jennifer Swanson, Super Gear
Booth 534, Charlesbridge

Audrey Vernick, Second Grade Holdout
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

Sarah Weeks, Save Me a Seat
Booth 500, Scholastic Inc.

2:30–3:00 P.M.

Elana K. Arnold, What Girls Are Made Of; Infandous
Booth 314, Lerner Publishing Group

Kathryn Otoshi, Draw the Line
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Kathy Short, Deanna Day, and Jean Schroeder, Teaching Globally
Booth 615, Stenhouse Publishers

Neal Shusterman, Challenger Deep
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

Melissa Stewart, Can an Aardvark Bark?
Booth 401, Simon & Schuster

2:30–3:30 P.M.

Amy Ludwig VanDerwater, Read! Read! Read!; Dreaming of You
Booth 722, Boyds Mills Press

3:00–3:30 P.M.

Liza Ketchum, The Life Fantastic
Booth 401, Simon & Schuster

Mitali Perkins, You Bring the Distant Near
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

3:00–4:00 P.M.

Mac Barnett, Hi, Jack!
Booth 626, Penguin Young Readers

Tonya Bolden, Pathfinders; Facing Frederick
Booth 301, ABRAMS Books

Tim Bono, When Likes Aren’t Enough: A Crash Course in the Science of Happiness (while supplies last)
Booth 608, Hachette Book Group

Ralph Fletcher, The Writing Teacher’s Companion: Embracing Choice, Voice, Purpose, and Play
Booth 500, Scholastic Inc.

Nancy Bo Flood, Soldier Sister, Fly Home
Booth 534, Charlesbridge

Fred Hamel, Choice and Agency in the Writing Workshop: Developing Engaged Writers, Grades 4–6
Booth 426, National Writing Project

Susan Hood, Double Take! A New Look at Opposites
Booth 700, Candlewick Press

Jon Klassen, CLA Tote Bags (available for purchase at the booth)
Booth 729, Children’s Literature Assembly

Liz Garton Scanlon & Audrey Vernick, Bob, Not Bob! (while supplies last)
Booth 427, Disney Book Group

Jennifer Serravallo, The Writing Strategies Book; The Reading Strategies Book
Booth 926, Heinemann

Andrew Smith, Stand Off Nova
Booth 401, Simon & Schuster

Ren Suma, The Walls around Us
Booth 736, Workman Publishing, Co.

3:30–4:00 P.M.

Elana K. Arnold, A Boy Called Bat
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

Deborah Freedman, This House, Once
Booth 401, Simon & Schuster

Jack Gantos, Writing Radar
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Lisa Yee, Katana at Super Hero High
Booth 433, Society of Children’s Book Writers and Illustrators

3:30–4:30 P.M.

Elizabeth Atkinson, The Island of Beyond; I, Emma Freke
Booth 314, Lerner Publishing Group

Brandy Colbert, Finding Yvonne
Booth 609, Little, Brown Books for Young Readers

Lois Lowry, Number the Stars; The Giver
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

Jessica Verdi, And She Was
Booth 500, Scholastic Inc.

Renée Watson, Piecing Me Together, Betty before X
Booth 533, Bloomsbury Children’s Books

Robin Yardi, The Midnight War of Mateo Martinez
Booth 314, Lerner Publishing Group

Jennifer Ziegler, Revenge of the Happy Campers
Booth 500, Scholastic Inc.

3:30–5:30 P.M.

Kathryn Otoshi, Beautiful Hands; Zero; One; Two
Booth 420, KO Kids/PGW

4:00–4:30 P.M.

Shawna Coppola, Renew!
Booth 615, Stenhouse Publishers

Cynthia Jenson-Elliott, Dig In!
Booth 401, Simon & Schuster

Thomas Newkirk, Embarrassment: And the Emotional Underlife of Learning
Booth 926, Heinemann

Laurel Snyder, Orphan Island
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

Jennifer Ward, Feathers and Hair, What Animals Wear
Booth 401, Simon & Schuster

4:00–4:45 P.M.

Andrew Clements, The Losers Club
Booth 626, Random House Children’s Books

4:00–5:00 P.M.

Matt de la Peña, Coco: Miguel and the Grand Harmony (while supplies last)
Booth 427, Disney Book Group

Sara Holbrook, The Enemy
Booth 722, Boyds Mills Press

Victoria Jamieson, All’s Faire in Middle School
Booth 626, Penguin Young Readers

Sharelle Byars Moranville, 27 Magic Words
Booth 735, Holiday House

Mitali Perkins, Tiger Boy
Booth 534, Charlesbridge

Matt Phelan, Snow White: A Graphic Novel; The Storm in the Barn
Booth 700, Candlewick Press

Carol Weston, Speed of Life
Booth 537, Sourcebooks

4:30–5:00 P.M.

Jill Diamond, Lou Lou and Pea and the Mural Mystery
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Debbi Michiko Florence, Jasmine Toguchi: Mochi Queen
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Susan Hood, Ada’s Violin
Booth 401, Simon & Schuster

Dan Santat, Rodzilla
Booth 401, Simon & Schuster

4:30–5:30 P.M.

Grace Lin, A Big Mooncake for Little Star
Booth 609, Little, Brown Books for Young Readers

5:00–5:30 P.M.

Chris Barton, Book or Bell?
Booth 533, Bloomsbury Children’s Books

Victoria J. Coe, Fenway and Hattie: Evil Bunny Gang
Booth 626, Penguin Young Readers

Tracy Nelson Maurer, John Deere, That’s Who!
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Marc Tyler Nobleman, The Chupacabra Ate the Candelabra
Booth 626, Penguin Young Readers

Neal Shusterman, The Accelerati Trilogy (while supplies last)
Booth 427, Disney Book Group

5:00–5:45 P.M.

Candace Fleming, Ben Franklin’s in My Bathroom; Go Sleep in Your Own Bed
Booth 626, Random House Children’s Books

5:00–6:00 P.M.

Loree Griffin Burns, Life on Surtsey
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

Soman Chainani, The School for Good and Evil #4: Quests for Glory
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

Andrew Clements, We Hold These Truths
Booth 401, Simon & Schuster

Stephanie Harvey and Anne Goudvis, Strategies That Work, 3rd Edition
Booth 615, Stenhouse Publishers

Kirby Larson, Code Word Courage
Booth 500, Scholastic Inc.

Andrea D. Pinkney, Martin Rising: Requiem for a King
Booth 500, Scholastic Inc.

Gae Polisner, The Memory of Things; In Sight of Stars
Booth 526, Macmillan Adult Books for Young Adults

Linda Urban, Weekends with Max and His Dad; Road Trip with Max and His Mom
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

Amy Ludwig Vanderwater, Poems Are Teachers: How Studying Poetry Strengthens Writing in All Genres
Booth 926,  Heinemann

Suzanne Young, The Adjustment
Booth 401, Simon & Schuster

5:15–6:00 P.M.

Melissa Stewart, A Place for Frogs; When Rain Falls
Booth 300, Peachtree Publishers

5:30–6:00 P.M.

Sharelle Byars Moranville, 27 Magic Words
Booth 727, ALAN, courtesy of Holiday House

5:30–6:30 P.M.

Geoff Rodkey, The Story Pirates Present Stuck in the Stone Age
Booth 219, Rodale Kids, Grow Readers With Us

Saturday, November 17

10:30 A.M.–12:00 P.M.

Kathryn Otoshi, Beautiful Hands; Zero; One; Two
Booth 420, KO Kids/PGW

10:30–11:00 A.M.

Josh Funk, Dear Dragon
Booth 626, Penguin Young Readers

Ammi-Joan Paquette, The Train of Lost Things
Booth 626, Penguin Young Readers

Melissa Stewart, Can an Aardvark Bark?
Booth 433, Society of Children’s Book Writers and Illustrators

10:30–11:15 A.M.

John David Anderson, Posted
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

10:30–11:30 A.M.

Roshani Chokshi, Aru Shah and the End of Time (while supplies last)
Booth 427, Disney Book Group

Sharon M. Draper, Stella by Starlight
Booth 401, Simon & Schuster

Susan Goodman, The First Step: How One Girl Put Segregation on Trial
Booth 533, Bloomsbury Children’s Books

Steve Jenkins, Animals by the Numbers
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

Neal Shusterman, Scythe
Booth 401, Simon & Schuster

Laurel Snyder, Charlie & Mouse & Grumpy; Charlie & Mous
Booth 709, Chronicle Books

10:30 A.M.–12:00 P.M.

Geoff Rodkey, The Story Pirates Present Stuck in the Stone Age
Booth 219, Rodale Kids, Grow Readers With Us

11:00–11:30 A.M.

Candace Fleming & Eric Rohmann, Giant Squid
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Nikki Grimes, Garvey’s Choice; Words with Wings
Booth 722, Boyds Mills Press

Stacey Shubitz, Craft Moves
Booth 615, Stenhouse Publishers

11:00–11:45 A.M.

Tamara Ellis Smith, Another Kind of Hurricane
Booth 626, Random House Children’s Books

11:00 A.M.–12:00 P.M.

Tracey Baptiste, The Jumbies; Rise of the Jumbies
Booth 736, Workman Publishing Co.

David L. Harrison, Now You See Them, Now You Don’t
Booth 534, Charlesbridge

John Hendrix, Miracle Man
Booth 301, ABRAMS Books

Shannon Hitchcock, Ruby and Me
Booth 500, Scholastic Inc.

A. S. King, Still Life with Tornado
Booth 626, Penguin Young Readers

Heather Lang, Swimming with Sharks; The Original Cowgirl
Booth 436, Albert Whitman & Company

Grace Lin, A Big Mooncake for Little Star
Booth 609, Little, Brown Books for Young Readers

Dan Poblocki, Shadow House
Booth 500, Scholastic Inc.

Laura Purdie Salas, How to Make a Rainbow: A Crayola ® Color Story; If You Were the Moon
Booth 314, Lerner Publishing Group

Colby Sharp, The Creativity Project
Booth 609, Little, Brown Books for Young Readers

Mary Amanda (Mandy) Stewart, Keep It R.E.A.L.! Relevant, Engaging, and Affirming Literacy for Adolescent English Learners
Booth 426, National Writing Project

11:15 A.M.–12:15 P.M.

Jess Keating, Shark Lady
Booth 537, Sourcebooks

11:30 A.M.–12:00 P.M.

Lynne Dorfman and Rose CappellMentor Texts, 2nd Edition
Booth 615, Stenhouse Publishers

Leah Henderson, One Shadow on the Wall
Booth 401, Simon & Schuster

Gareth Hinds, Poe: Stories and Poems: A Graphic Novel Adaptation; Macbeth
Booth 700, Candlewick Press

11:30 A.M.–12:15 P.M.

Julie Murphy, Ramona Blue
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

11:30 A.M.–12:30 P.M.

Dhonielle Clayton, The Belles (while supplies last)
Booth 427, Disney Book Group

Barbara Dee, Halfway Normal
Booth 401, Simon & Schuster

Steven Frank, Armstrong and Charlie; Class Action
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

Julia Franks, Over the Plain Houses
Booth 826, Loose Canon

Gae Polisner, The Memory of Things; In Sight of Stars
Booth 526, Macmillan Adult Books for Young Adults

Andrew Shvarts, Royal Bastards (while supplies last)
Booth 427, Disney Book Group

12:00–12:30 P.M.

Kylene Beers & Robert Probst, Disrupting Thinking: Why How We Read Matters
Booth 500, Scholastic Inc.

The Get Lit Players, Get Lit Rising
Booth 401, Simon & Schuster

12:00–1:00 P.M.

Laurie Halse Anderson, The Impossible Knife of Memory
Booth 626, Penguin Young Readers

M. T. Anderson, Landscape with Invisible Hand; Feed
Booth 700, Candlewick Press

Elizabeth Eulberg, The Great Shelby Holmes Meets Her Match
Booth 533, Bloomsbury Children’s Books

Kate Messner, The Exact Location of Home
Booth 533, Bloomsbury Children’s Books

Kat Yeh, The Way to Bea
Booth 609, Little, Brown Books for Young Readers

12:30–1:15 P.M.

Chris Crutcher, Losers Bracket
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

Stephanie Harvey & Annie Ward, From Striving to Thriving: How to Grow Capable, Confident Readers
Booth 500, Scholastic Inc.

12:30–1:30 P.M.

Isabel Campoy, Maybe Something Beautiful
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

1:00–1:30 P.M.

Carter Higgins, This Is Not a Valentine
Booth 709, Chronicle Books

1:00–1:45 P.M.

Barb Rosenstock, Vincent Can’t Sleep: Van Gogh Paints the Night Sky; The Noisy Paint Box: The Colors and Sounds of Kandinsky’s Abstract Art
Booth 626, Random House Children’s Books

1:00–2:00 P.M.

Kimberly Brubaker Bradley, The War That Saved My Life; The War I Finally Won
Booth 626, Penguin Young Readers

Tami Charles, Like Vanessa
Booth 534, Charlesbridge

Zack Loran Clark, The Adventurers Guild  (while supplies last)
Booth 427, Disney Book Group

Tricia Clasen, The Haunted House Project
Booth 414, Skyhorse/Sky Pony

Harvey “Smokey” Daniels, The Curious Classroom: 10 Structures for Teaching with Student-Directed Inquiry
Booth 926, Heinemann

Nick Eliopulos, The Adventurers Guild (while supplies last)
Booth 427, Disney Book Group

A. S. King, Still Life with Tornado
Booth 727, ALAN, courtesy of Penguin Young Readers

Jennifer Sanders & Rebecca L. Damron, “They’re All Writers”: Teaching Peer Tutoring in the Elementary Writing Center
Booth 426, National Writing Project

Julie Smith, Master the Media: How Teaching Media Literacy Can Save Our Plugged-In World
Booth 101, Journalism Education Association

Allan Wolf, Who Killed Christopher Goodman?; The Watch That Ends the Night: Voices from the Titanic
Booth 700, Candlewick Press

1:15–1:45 P.M.

Lester Laminack, The Ultimate Read-Aloud Resource: Making Every Moment Intentional and Instructional with “Best Friend Books”
Booth 500, Scholastic Inc.

1:30–2:00 P.M.

Jeff Anderson and Whitney La Rocca, Patterns of Power
Booth 615, Stenhouse Publishers

Ellen Oh, Spirit Hunters
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

1:30–2:30 P.M.

Christina Diaz Gonzalez, Moving Target
Booth 500, Scholastic Inc.

Kate Messner, Rolling Thunder
Booth 500, Scholastic Inc.

Lola M. Schaefer, Hidden Dangers; Because of an Acorn
Booth 709, Chronicle Books

2:00–2:30 P.M.

Jeannine Atkins, Stone Mirrors
Booth 401, Simon & Schuster

Jan Burkins and Kim Yaris, Who’s Doing the Work?
Booth 615, Stenhouse Publishers

Lin Oliver, Fantastic Frame #1: Danger! Tiger Crossing; Fantastic Frame #4: Look Out! Ghost Mountain Below
Booth 433, Society of Children’s Book Writers and Illustrators

Liz Prather, Project-Based Writing: Teaching Writers to Manage Time and Clarify Purpose
Booth 926, Heinemann

Jewell Parker Rhodes, Towers Falling; Sugar
Booth 119, NCTE Bookseller—Left Bank Books

2:00–3:00 P.M.

Nikki Grimes, Between the Lines
Booth 626, Penguin Young Readers

Linda Hoyt, Flying Start Perspectives
Booth 701, Okapi Educational Publishing

Laurel Snyder, The King of Too Many Things
Booth 219, Rodale Kids, Grow Readers With Us

Tricia Springstubb; Cody and the Rules of Life; Cody and the Fountain of Happiness
Booth 700, Candlewick Press

Vicki Vinton, Dynamic Teaching for Deeper Reading: Shifting to a Problem-Based Approach
Booth 926, Heinemann

Andrea Wang, The Nian Monster
Booth 436, Albert Whitman & Company

David Wiesner, Fish Girl
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

2:30–3:30 P.M.

Sundee Frazier, Cleo Edison Oliver: Playground Millionaire
Booth 500, Scholastic Inc.

J. C. Geiger, Wildman (while supplies last)
Booth 427, Disney Book Group

Kim Purcell, This Is Not a Love Letter (while supplies last)
Booth 427, Disney Book Group

Elly Swartz, Smart Cookie
Booth 500, Scholastic Inc.

Angie Thomas, The Hate U Give
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

3:00–3:30 P.M.

Jason Chin, Grand Canyon
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Jennifer Fletcher, Teaching Arguments
Booth 615, Stenhouse Publishers

Janet MacNeil, The Stories of Science: Integrating Reading, Writing, Speaking, and Listening into Science Instruction
Booth 926, Heinemann

Barb Rosenstock, Dorothea’s Eyes; Blue Grass Boy
Booth 722, Boyds Mills Press

Kat Yeh, The Way to Bea; The Truth about Twinkie Pie
Booth 119, NCTE Bookseller—Left Bank Books

3:00–3:45 P.M.

Sarah Albee, Poison: Deadly Deeds, Perilous Professions, and Murderous Medicines
Booth 626, Random House Children’s Books

Roshani Chokshi, The Star-Touched Queen, A Crown of Wishes
Booth 526, Macmillan Adult Books for Young Adults

3:00 P.M.–4:00 P.M.

Chris Barton, Dazzle Ships: World War I and the Art of Confusion
Booth 314, Lerner Publishing Group

Tonya Bolden, Crossing Ebenezer Creek
Booth 533, Bloomsbury Children’s Books

Linda Christensen & Dyan Watson, Rhythm & Resistance: Teaching Poetry for Social Justice; Rethinking Elementary Education
Booth 227, Rethinking Schools

Brianna DuMont, Famous Phonies: Legends, Fakes, and Frauds Who Changed History
Booth 414, Skyhorse/Sky Pony

Shaun David Hutchinson, Feral Youth
Booth 401, Simon & Schuster

Brendan Kiely, The Last True Love Story
Booth 727, ALAN, courtesy of Simon & Schuster

Bronwyn LaMay, Personal Narrative, Revised: Writing Love and Agency in the High School Classroom
Booth 426, National Writing Project

Lester Laminack, The King of Bees; Saturdays and Teacakes
Booth 300, Peachtree Publishers

Juana Medina, Juana & Lucas
Booth 700, Candlewick Press

Kate Messner, Over and Under the Pond; How to Read a Story
Booth 709, Chronicle Books

Jeannie Mobley, Bobby Lee Claremont and the Criminal Element
Booth 735, Holiday House

Karen Rivers, The Girl in the Well Is Me; A Possibility of Whales
Booth 736; Workman Publishing Co.

Alexandra Siy, Voyager’s Greatest Hits
Booth 534, Charlesbridge

Melissa Sweet, Some Writer!
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

Catherynne M. Valente, The Glass Town Game
Booth 401, Simon & Schuster

3:00–5:00 P.M.

Kathryn Otoshi, Beautiful Hands; Zero; One; Two
Booth 420 KO Kids/PGW

3:30–4:00 P.M.

Martha Brockenbrough, Alexander Hamilton: Revolutionary
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Deborah Heiligman, Vincent and Theo
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Ellen Hopkins, The You I’ve Never Known
Booth 433, Society of Children’s Book Writers and Illustrators

Kara Pranikoff, Teaching Talk: A Practical Guide to Fostering Student Thinking and Conversation
Booth 926, Heinemann

3:30–4:30 P.M.

Gail Jarrow, Fatal Fever: Tracking Down Typhoid Mary; Bubonic Panic: When Plague Invaded America
Booth 722, Boyds Mills Press

Marilyn Nelson, How I Discovered Poetry; American Ace
Booth 626, Penguin Young Readers

Daniel José Older, Shadowhouse Fall
Booth 500, Scholastic Inc.

Jennifer Neilson, The Traitor’s Game
Booth 500, Scholastic Inc.

4:00–4:30 P.M.

Booki Vivat, Frazzled #2: Ordinary Mishaps and Inevitable Catastrophes
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

4:00–4:45 P.M.

Nic Stone, Dear Martin
Booth 626, Random House Children’s Books

4:00–5:00 P.M.

Jenny Han, Always and Forever, Lara Jean
Booth 401, Simon & Schuster

Sandhya Menon, When Dimple Met Rishi
Booth 401, Simon & Schuster

Benjamin Sáenz, The Inexplicable Logic of My Life
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

Suzanne Young, All in Pieces
Booth 727, ALAN, courtesy of Simon & Schuster

4:30–5:00 P.M.

Melanie Conklin, Counting Thyme
Booth 626, Penguin Young Readers

Lulu Delacre, ¡Olinguito, de la A a la Z! Descubriendo el bosque nublado/ Olinguito, from A to Z! Unveiling the Cloud Forest
Booth 119, NCTE Bookseller—Left Bank Books

David Macinnis Gill, Uncanny
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

Lauren Magaziner, Wizardmatch
Booth 626, Penguin Young Readers

Melissa Stewart, Perfect Pairs, Grades 3-6
Booth 615, Stenhouse Publishers

4:30–5:30 P.M.

Alan Lawrence Sitomer, Mastering Short-Response Writing: Claim It! Cite It! Cement it!
Booth 500, Scholastic Inc.

Sunday, November 18

9:30–9:45 A.M.

Soman Chainani, Matt de la Peña, Meg Medina, & Ellen Oh, Flying Lessons & Other Stories
Booth 626, Random House Children’s Books

9:30–10:00 A.M.

Katie Cunningham, Story
Booth 615
Stenhouse Publishers

Cynthia Levinson, The Youngest Marcher
Booth 401, Simon & Schuster

9:30–10:30 A.M.

Laurie Halse Anderson, Speak: The Graphic Novel
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Joseph Bruchac, Talking Leaves
Booth 626, Penguin Young Readers

Tami Charles, Like Vanessa
Booth 534, Charlesbridge

Erin Dionne, Lights, Camera, Disaster
Booth 500, Scholastic Inc.

Mike Grosso, I Am Drums
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

Alan Gratz, Refugee
Booth 500, Scholastic Inc.

Kate Hannigan, Cupcake Cousins (while supplies last)
Booth 427, Disney Book Group

Kevin Henkes, In the Middle of Fall
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

Carter Higgins, A Rambler Steals Home
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

Marilyn Nelson, How I Discovered Poetry
Booth 727, ALAN, courtesy of Penguin Young Readers

N.H. Senzaim Escape from Aleppo
Booth 401, Simon & Schuster

Carole Boston Weatherford, Schomburg: The Man Who Built a Library; Voice of Freedom: Fannie Lou Hamer, Spirit of the Civil Rights Movement
Booth 700, Candlewick Press

10:00–10:30 A.M.

Cynthia Levinson & Sanford Levinson, Fault Lines in the Constitution; The Framers, Their Fights, and the Flaws That Affect Us Today
Booth 300, Peachtree Publishers

Cindy Pon, Want
Booth 401, Simon & Schuster

10:00–10:45 A.M.

Jess Keating, What Makes a Monster?: Discovering the World’s Scariest Creatures; Pink Is for Blobfish: Discovering the World’s Perfectly Pink Animals
Booth 626, Random House Children’s Books

10:00–11:00 A.M.

Stephanie Bearce, Twisted True Tales from Science
Booth 537, Sourcebooks

Winifred Conkling, Votes for Women!; Radioactive!
Booth 736, Workman Publishing Co.

Amalie Howard, Dark Goodness
Booth 414, Skyhorse/Sky Pony

Heather Lang, Fearless Flyer: Ruth Law and Her Flying Machine
Booth 722, Boyds Mills Press

Marissa Moss, Kate Warne, Pinkerton Detective; Amelia’s Middle-School Graduation Yearbook
Booth 420, Creston Books/PGW

Randall Platt, The Girl Who Wouldn’t Die
Booth 414, Skyhorse/Sky Pony

NoNieqa Ramos, The Disturbed Girl’s Dictionary
Booth 314, Lerner Publishing Group

Jewell Parker Rhodes, Ghost Boys
Booth 609, Little, Brown Books for Young Readers

10:30–11:00 A.M.

Lita Judge, Mary’s Monster
Booth 527, Macmillan Children’s Publishing Group

Jeannie Mobley, Bobby Lee Claremont and the Criminal Element
Booth 727, ALAN, courtesy of Holiday House

10:30–11:30 A.M.

Laurie Halse Anderson, Ashes
Booth 401, Simon & Schuster

Martha Brockenbrough, Love, Santa
Booth 500, Scholastic Inc.

Nancy Castaldo, Beastly Brains
Booth 704, Houghton Mifflin Harcourt

Matt de la Peña, Love
Booth 626, Penguin Young Readers

Ellen Hopkins, The You I’ve Never Known
Booth 401, Simon & Schuster

11:00–11:30 A.M.

Elly Swartz, Finding Perfect
Booth 527. Macmillan Children’s Publishing Group

11:00–11:45 A.M.

Erin Entrada Kelly, Hello, Universe
Booth 206, HarperCollins Children’s Books

11:00 A.M.–12:00 P.M.

Kim Briggs, Starr Fall Series Book 3: Starr Gone; Starr Fall Series Books 1 and 2
Booth 119, NCTE Bookseller—Left Bank Books

Jan Cheripko, sun moon stars rain; Caesar Rodney’s Ride: The Story of an American Patriot
Booth 119, NCTE Bookseller—Left Bank Books

Lindsay Barrett George, That Pup!; Maggie’s Ball
Booth 119, NCTE Bookseller—Left Bank Books

Jon McGoran, Spliced
Booth 735, Holiday House

Alison Green Myers, My Special Word; What’s My Word? My Special Word series
Booth 119, NCTE Bookseller—Left Bank Books

Carole Boston Weatherford, Dorothea Lange; Gordon Parks
Booth 436, Albert Whitman & Company

11:30 A.M.–12:00 P.M.

Andrew Maraniss, Strong Inside (Young Readers Edition)
Booth 626, Penguin Young Readers

12:00–12:30 P.M.

Jon McGoran, Spliced
Booth 727, ALAN, courtesy of Holiday House