fbpx

Schedule

Archived sessions will be available to registrants until February 19, 2022.

All times are listed in Eastern time. Times below are subject to change.

Last updated: Thursday, November 4, 2021

Wednesday, November 17

  • Virtual Platform Opens for Access to the Exhibit Hall, On-Demand Sessions, Poster Sessions, and More

5:30–7:00 p.m.

  • Exhibit Hall Grand Opening!

7:00–8:30 p.m.

  • Preconference General Session: Nikole Hannah-Jones and Nikkolas Smith, coauthor and illustrator of The 1619 Project: Born on the Water

Thursday, November 18

1:30–2:45 p.m.

  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (A time block)

3:00–4:15 p.m.

  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (B time block)

4:30–5:45 p.m.

  • Live Opening General Session: Michelle Obama, author and former US First Lady

6:00–7:30 p.m.

  • Exhibit Hall Staffed Hours

6:00–7:15 p.m.

  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (C time block)
  • Featured Session: Randy-Michael Testa, “Deeper Than Edutainment: Taking Books and Their Film Adaptations Seriously”

7:30–8:00 p.m.

  • All Section Get-Together

8:15–9:00 p.m.

  • Elementary Section Get-Together: Gholdy Muhammad, author, Cultivating Genius: An Equity Model for Culturally and Historically Responsive Literacy
  • Middle Level Meet-Up and 2021 Awards Celebration
  • Secondary Section Get-Together: Eliot Schrefer
  • College Section Get-Together and Celebration of the 2021 NCTE Richard C. Ohmann Award

Friday, November 19

10:00–11:30 a.m.

  • Exhibit Hall Staffed Hours

11:45 a.m.–1:00 p.m.

  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (D time block)

1:15–2:30 p.m.

  • Live ELATE Keynote Session: Charles Person
  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (E time block)

2:45–4:00 p.m.

  • Live Middle Level Keynote Session: Eve L. Ewing
  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (F time block)

3:45–5:00 p.m.

  • Live College Level Keynote Session: Dr. April Baker-Bell

4:15–5:30 p.m.

  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (G time block)
  • Featured Session: Kylene Beers and Jerry Craft, “Choice and Voice: What It Means to be an Independent Reader”

5:45–7:00 p.m.

  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (H time block)
  • Featured Session: Carol D. Lee, Antero Garcia, Nicole Mirra, Na’ilah Suad Nasir, and Kris D. Gutiérrez, “Civic Reasoning and Discourse: The Role of Literacy Instruction in K-12 Classrooms”

6:00–8:00 p.m.

  • Exhibit Hall Staffed Hours

8:00–9:15 p.m.

  • Live General Session: George M. Johnson, author, We Are Not Broken

Saturday, November 20

9:00–11:00 a.m.

  • Exhibit Hall Staffed Hours

9:30–10:45 a.m.

  • Live ALAN at NCTE Keynote Session: Kekla Magoon, author, Revolution in Our Time
  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (I time block)

11:00 a.m.–12:15 p.m.

  • Live General Session: Colson Whitehead, author, Harlem Shuffle

12:30–1:45 p.m.

  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (J time block)

12:30–2:00 p.m.

  • Live Children’s Book Awards Keynote Session: Janet S. Wong, Jen Bryant, Frank Morrison, Derrick Barnes, and Gordon C. James
  • Exhibit Hall Staffed Hours

2:15–3:30 p.m. 

  • Live Secondary Section Keynote Session: Kao Kalia Yang, author, Somewhere in the Unknown World
  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (K time block)

3:45–5:00 p.m.

  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (L time block)
  • Featured Session: Tamara Butler, Valerie Kinloch, Emily A. Nemeth, and Grace D. Player, “Where is the Justice? Engaged Pedagogies in Schools and Communities”

4:30–6:30 p.m.

  • Exhibit Hall Staffed Hours

5:15–6:30 p.m.

  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (M time block)

6:45–7:15 p.m.

  • Virtual 89th Annual M.R. Robinson Event

7:30–9:00 p.m.

  • Asian/Asian American Caucus Networking & Mentoring Event
  • Cultural Celebration, Hosted by the Black and Latinx Caucuses

Sunday, November 21

9:00–10:15 a.m.

  • Live Children’s Literature Assembly Keynote Session: Michaela Goade (Tlingit), illustrator, We Are Water Protectors; Carole Lindstrom (Tribally enrolled Turtle Mountain Band of Ojibwe/Métis Nation), author, We Are Water Protectors; Kevin Noble Maillard (Seminole Nation), author, Fry Bread: A Native American Family Story; Cynthia Leitich Smith (Muscogee), author, Ancestor Approved: Intertribal Stories for Kids and Sisters of the Neversea; and Traci Sorell (Cherokee Nation), author, We Are Still Here and Classified
  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (N time block)
  • Live Featured Session: Gholdy Muhammad, Shamari Reid, Yolanda Sealey-Ruiz, and Anyah Nancy Jackson, “Genius, Joy, and Love”

10:00 a.m.–12:00 p.m.

  • Exhibit Hall Staffed Hours

10:30–11:45 a.m.

  • Live Affiliate Session and 2021 Affiliate Awards Celebration
  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (O time block)

12:00–1:15 p.m.

  • Live Closing General Session: Amanda Gorman, poet and activist, and Alfredo Celedón Luján, NCTE President

1:30–2:45 p.m.

  • Live National Writing Project Keynote Session: Sangita Shresthova, PhD, “Toward Education Futures: Practicing the Civic Imagination”
  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (P time block)

3:00–4:15 p.m.

  • Live and Prerecorded/Scheduled Sessions (Q time block)
  • Featured Session: Jevon D. Hunter, Melique Young, Jabari Blodgett, and Darren Cameron, “#BlackBoyLiteraciesMatter/s: A Retrospective Dialogue about Black Boyhood, Literacy, and Thrival in Buffalo, NY”

CEL Convention* — “Leading with Balance: Achieving Harmony with an Ever-Changing World

Monday, November 22

CEL Convention* — “Leading with Balance: Achieving Harmony with an Ever-Changing
World”

ALAN Workshop* — “Well Versed

Tuesday, November 23

ALAN Workshop* — “Well Versed